Výstava afrických obrazů Tingatinga - WITH LOVE pro sirotčinec v Tanzánii

Výstava afrických obrazů Tingatinga - WITH LOVE pro sirotčinec v Tanzánii


Rádi bychom Vás pozvali na prodejní výstavu afrických obrazů Tingatinga, která se bude konat od 9.- 15.4.2015 v multifunkčním prostoru Oka-mžik Diakonie Litoměřice.

Výstava bude zahájena 9.4.2015 v 18 hod. vernisáží s pestrým programem.

Těšit se můžete na:

Přednášku o Tanzánii a malířském stylu Tingatinga
Módní přehlídku afrických šatů CHIZIKA

https://chizika.com/
a samozřejmě krásné obrazy Tingatinga...
https://www.tingatinga.cz/


Projekt je zaměřen na pomoc sirotčinci USIMBA v Tanzíánii - na podporu vzdělání dětí.


Zuzana Lhotová- antropoložka

Zuzana žila 5 let v Tanzanii z důvodu výzkumu nejdříve ke své diplomové práci (Tingatinga malíři) a poté k dizertační práci (Svahilský hiphop). Měla možnost naplno poznat místní kulturní prostředí a fungování několika neziskových projektů. Podílela se na práci v TNIB- Tanzanský národní institut nevidomých a na sbírce bílých holí. Dále pak dělala lektorku divadelních dílen pro děti z komunitního centra KCC- Kigamboni Comunity Centre. Pro spolupráci se sirotčincem Usimba se rozhodla, právě kvůli jejich snaze o co největší samostatnost a nezávislost.


Ilona Bittnerová

Bydlí na Horním Maxově v Jizerských horách, kde má s manželem farmu. Ráda se věnuje životě a práci na farmě, organizuje výstavy obrazů Tingatinga a pořádá projekce z cest pro knihovny a školy. Mezi její nejoblíbenější destinace patří Tanzanie a Albánie. Do Tanzanie se ráda vrací, už kvůli malířům. Našla si mezi nimi přátelé a vracet se do Dar es Salaamu je pro ni jako se vracet domů.

Tingatinga
Tingatinga je unikátní malířský styl z jižní Tanzanie. Motivy obrazů Tingatinga obvykle vycházejí z africké přírody a odhalují dávné hluboké pouto člověka s přírodou. Díky pestrým barvám a elegantní jednoduchosti z nich vyzařuje pohoda a energie. Někdo by mohl říci, že se jedná o naivní umění vhodné jen do dětských pokojů, nicméně obrazy Tingatinga už byly draženy například i v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích.

https://www.tingatinga.cz/


Sirotčinec USIMBA
Sirotčinec se nachází kousek od městečka Mikumi, které je hlavním centrem u stejnojmeného národního parku. Tento sirotčinec vybudovala Tausi, která se svojí rodinou se rozhodla pomoci opuštěným dětem. Děti, které jsou zdravé a zemřou jim rodiče, mají ještě šanci, že se o ně někdo postará někdo ze širšího příbuzenstva. Tausi se však rozhodla do sirotčince přijímat i děti, které jsou HIV pozitivní a jejich příbuzní se o ně nechtějí starat, nebo na to nemají prostředky. Sirotčinec se snaží být, co nejvíce soběstačný, aby děti a provoz nebyl závislí na penězích od dárců. Mají vlastní zahradu, kterou se snaží neustále rozšiřovat. Dále chovají slepice a kachny. Vodu mají z místního zdroje. Dále pronajímají malý pokojík a z peněz se snaží pokrýt náklady na elektřinu. Jsou však věci na, které peníze potřebují. Školní uniformy pro děti, oblečení a potraviny, které si nemohou vypěstovat. V sirotčinci jsou děti od jednoho roku až po děti, které budou brzy končit střední školu. Přesný počet dětí se neustále mění, ale stabilně se pohybuje kolem 40 dětí.